TOKSİK SEVGİLİ

Aşk hayatımız yolundaysa ruh durumumuz da bundan bir o kadar iyi etkileniyor ve hayat dolu oluyoruz. Eğer durum tam tersi ise vay halimize! Toksik bir ilişki içindeysek hayat enerjimiz de bundan çok doğal olarak etkileniyor.

İyi ilişkiler içinde olmak, yemek içmek gibi hayatidir. Özellikle kadın-erkek ilişkileri, insanların duygusal bağ kurduğu en önemli ilişkidir. Ancak bazen zorluklar yaşanabilir ve toksik sorunlar ortaya çıkabilir. Toksik ilişkiler, birçok kişinin deneyimlediği, duygusal sağlığı olumsuz etkileyen ilişki türüdür. Güvensizlik, çekişme, kontrol, baskı ve sürekli eleştiri toksik ilişkinin belirtileridir. Bu tür ilişkilerde partnerler arasında iletişim eksikliği vardır. Toksiklik, kadında veya erkekte olabilir. Genellikle kadınlar, duygusal zorbalığa daha fazla maruz kalıyorlar fakat bunun yanında birçok erkek de duygusal zorbalığa ne yazık ki maruz kalmakta. Çok üzücü ama psikolojik şiddete maruz kalan kadınlar/erkekler hayallerini kaybediyorlar. Umutsuz bir biçimde hayatlarına devam ediyorlar.

Toksik ilişki içinde kişi kendini zamanla zayıf ve başarısız olarak algılamaya başlayabiliyor. Ancak aslında, toksik bir ilişkiden uzaklaşmak, kendimize verebileceğimiz en güzel hediye. Bu nedenle, toksik ilişkide olan insanlar, cesaretlerini toplayarak ilişkilerini sonlandırmalı ve kendi iyiliklerine odaklanmalıdırlar. Sağlıklı kadın-erkek ilişkisi karşılıklı saygı, güven, sevgi ve anlayışla sürdürülür. İki kişi arasında hakaret aşağılama varsa bu ilişkiye toksik diyebiliriz. Sağlıklı bir ilişkide, her iki tarafın da eşit derecede önemi vardır ve kararlar birlikte alınır. Toksik bir ilişkiden sağlıklı bir değişime geçiş, zaman gerektirir. Bu tür bir ilişki içinde saplanıp kalmışsak çok yüksek olasılıkla çocukluk yaşantılarımızda bir takım sıkıntılı olaylar yaşamışız demektir. Çünkü insan çocukken yaşadıklarını yetişkin olduğunda devam ettirmeye eğilimindedir.

Toksik ilişkiden çıkmak neden bu kadar zor? Neden destek almam gerekiyor? Şeklinde sorular olabilir aklında. Hemen açıklayayım sana. Öncelikle seçtiğimiz partner tesadüfi değil. İnsan tanıdık olanı yakın bulur. Bizler çocuklukta nasıl anne baba ile veya bakım veren ebeveyn ile büyümüşsek buna benzer kişilere aşık oluruz. Şu an aklından şöyle düşünceler geçiyor olabilir: ‘’Yoo anneme veya babama benzemiyor partnerlerim.’’ Fakat hiçkimse kendi çocukluk yaşantılarına veya sevgililik deneyimlerine objektif yaklaşamaz. İnsan kendine kördür. Örneğin baba/anne evine çok da bağlı olmayan bir baba/anne ise ve ben böyle bir baba/anne ile büyümüşsem, yetişkin olduğumda benim çapkın birine aşık olma olasılığım artıyor. Bu her zaman böyledir diyemeyiz elbette, zaten yüzde yüz kendi babana/annene benzemiyordur eminim partnerlerin. Ama partnerlerinle babanın/ annenin benzeyen parçaları muhakkak vardır. İşte bu sebeple çocukluk yaşantılarının terapilerde iyileştirilmesi, onarılması gerekiyor ki çekim duyduğumuz partnerler sağlıklı kişiler olabilsin.

Umutsuz bir aşk içinde boğulduğunu fark ediyorsan yalnız olmadığını bilmeni isterim, birçok kişi bu durumdan muzdarip. Kendimize lütfen şunu hatırlatalım hiç kimse kendisine hakaret edilmesini, kısıtlanıp baskılanmayı hak etmez. Fakat bilinçdışı öyle bir derya deniz ki bizler toksik ilişiki içinde çırpındıkça batıyoruz. Belki sen de böyle bir ilişki içindesin ve bu sebeple bu yazıyı okuyorsun. O zaman lütfen kendine iyilik yap ve tek başına çırpınma destek almayı dene çünkü toksik ilişkiden tek başına çıkman zor olabilir. Başka yazılarımda görüşmek dileğiyle.

Sevgilerimle.

Nişantaşı Psikolog

Dolunay Zümrüt Çetin

zumrutcetin.com

Amerika Türk Psikolog Hizmeti , İngiltere Türk Psikolog Hizmeti , Hollanda Türk Psikolog Hizmeti , Türk Psikolog Hizmeti , Fıransa Türk Psikolog Hizmeti  , Almanya Türk Psikolog Hizmeti , en iyi türk Psikolog ,Online Psikolog ,online terapi,Türk Psikolog Hizmeti,Yurt Dışında Türk Psikolog,Online psikolog tavsiye,En iyi online psikolog ekşi,en iyi Psikologlar,en iyi türk Psikologlar , Dolunay Zümrüt Çetin