Hollanda Türk Psikolog Hizmeti

Hollanda online Türk psikolog hizmetleri , Hollanda‘da yaşayan Türkler için iyi bir seçenek.

Hollanda’ da yaşayan fakat kendi dilinde terapi almak isteyen kişilerin imdadına online terapi koşuyor desem abartmış olmam. Hollanda Türk Psikolog hizmeti olarak online psikolojik destek almak verimli olur mu sorusunu akla getirebilir. Fakat online seans ile yüz yüze seans arasında verim farkı bulunmamaktadır. Türk kültürüne sahip bir kişiden destek almak danışanlara daha sıcak geliyor. Hollanda Türk Psikolog hizmeti alarak yaşadığın sorunları yenebilirsin, ben her zaman buradayım ve yardımcı olmayı çok isterim.

Yurtdışında yaşayan Türklerin psikolog arayışı

Kendi dilinde psikoterapi almak bir seçenek. Elbette 2. Dil olarak öğrendiğimiz dillerde de psikoterapi alabiliriz. İngilizce dilinde veya almanca dilinde de psikolojik destek almak faydalı olacaktır. Bunun yanında kimimiz anadilinde psikolojik destek almayı daha uygun bulabilir. İngiltere’de, Hollanda’da, Hollanda’da, Amerika’da, Fransa’da birçok türk, kendi dilinde konuşabilen psikolog arayışı içinde. Bu arada psikoterapi evrenseldir. Düzenli katılımla kesinlikle fayda görürüz psikoterapiden.

Peki en çok hangi konularda psikolog arayışı içindeyiz? Yabancı ülkelerde sosyalleşme, kendini yalnız hissetme gibi sorunlar yaşanıyor. Yurtdışında yaşayan danışanlarımın en büyük problemlerinden biri kendilerini orada yalnız hissetmeleri. Bunun yanında bir diğer nokta, kendi ülkelerini özlemeleri. Özellikle gittiğimiz ülkede sosyalleşemediysek depresyona girmeye yatkın hale geliyoruz. Bu durumda kendi ülkemize olan özlem daha da artıyor elbette. Özellikle sosyal fobimiz varsa, işler daha da karmaşıklaşıyor ama iyi haber şu ki psikoterapi ile her şeyin üstesinden gelebiliriz.

Genel olarak en çok destek aradığımız konuların başında kaygı bozukluğu, panik atak, Okb, depresyon, toksik ilişki problemleri geliyor. Bazılarımız online psikolog, online psikoterapi fayda etmez gibi düşünebiliyor. Fakat online psikoterapi ve yüz yüze psikoterapi aynı etkiyi gösterir. Çünkü online da olsa yüz yüze de olsa seans esnasında aynı teknikleri kullanıyoruz, bu sebeple her iki seçeneğe de güven duyabiliriz.

Ben seanslarımda genel olarak kabul ve kararlılık terapisi, bilişsel davranışçı terapi, şema terapi yöntemlerinden yararlanıyorum. Şema terapi çocukluk yaşantılarını çalışan bir terapi ekolü. Şema terapi, bana ve danışanlarıma yaşanılan problemleri, derinlemesine çalışma fırsatı sunuyor.

Psikoterapi için ilk söylemek istediğim şey, sabırlı olunması. Çok üzgünüm ama psikoterapide yol almak, biraz zaman alıyor. Fakat sonunda psikoterapi sayesinde çok güzel değişiklikler oluyor hayatımızda, yeter ki acele etmeyelim. Hemen hızlı olumlu sonuçlar almaya çalışmayalım. Çünkü bu ters tepiyor. Yavaş ama sağlam adımlarla gitmek çok daha etkili oluyor.

Psikolog desteği aldıktan sonra kişi kendini keşfediyor. ‘’Vay be ben böylemiymişim.’’ diyor kendisine insan. Zaten kişi kendini keşfettikten sonra, gerisi çok kolay. Bu keşiften sonra harekete geçip davranışlarımızı değiştirmeye başlıyoruz, psikoterapinin gücüyle. Gerçekten insan kendisine kör. Ve ancak bir başkasının ona ayna tutmasıyla kendini görmeye başlıyor. Danışanlarımdan en çok duyduğum cümlelerden biri: ‘’ Eskiden çok özgüvensizdim şimdi öyle değilim.’’,

‘’Eskiden hayır diyemiyordum, artık diyorum.’’ ‘’Eskiden işimi bırakamam sanıyordum, şimdi yeni girişimlerim var.’’

Çözülmez sandığımız her şeyin bir çözümü var yeter ki terapide kalmaya çalışalım, terapiyi terk etmeyelim.

Çünkü en büyük problemlerden biri, ‘’Aman ya psikoterapi işe yaramıyor zaten.’’ diyerek terapiyi bırakmak. Yani şunu çok net söyleyebilirim ki minimum 1.5 yıl gibi düşünebiliriz psikoterapiyi(Özellikle ilişki problemleri gibi sorunlar için). Panik atak gibi sorunlar çok daha kısa sürede çözülecektir elbette. Fakat genel olarak psikoterapi uzun bir yolculuk. Bütün hayatınızı değiştiren bir yolculuk.

Başka yazılarımda yollarımızın kesişmesi dileğiyle.

Klinik Psikolog

Dolunay Zümrüt Çetin

zumrutcetin.com

Instagram : https://www.instagram.com/psikologdolunayzumrutcetin

Facebook : https://www.facebook.com/klinikpsikologdolunayzumrutcetin

Youtube Kanalı : https://www.youtube.com/@psikologdolunayzumrutcetin3729