Psikolog seansları, ruhsal sorunlarımız için vardır ve bunun yanı sıra çok yoğun yaşamadığımız ama yine de mutsuz ve rahatsız olduğumuz durumlarda da destek alabileceğimiz bir alandır. Ancak, bu birçok insanın farkında olmadığı bir şeydir.Bu makalede; Psikolog seanslarının günlük yaşamımızda bize nasıl yardımcı olabileceğini ve psikolojimizi nasıl iyileştirebileceğini anlayacağız.

Psikolog seansları

Psikolog seansları sayesinde;insanlar günlerini daha iyi yaşarlar ve potansiyellerini keşfederler.

Psikoloğun kullandığı yaklaşıma bağlı olarak seanslar yürütülür. Psikolog içten, dürüst, şefkatli ve danışanını anlamaya çalışan bir davranış içinde olmalıdır .

Seanslar sayesinde kişi çevresindeki kişilere yaşadığı olaylara daha farklı pencerelerden bakmaya başlayabilir. Yaşadığı olayları bambaşka açılardan ele almayı alışkanlık haline getirebilir. Örneğin kendini suçlayan ve mahçup hisseden bir birey, aslında suçlu hissetmesini gerektiren bir durumun içinde olmadığını seanslar sayesinde keşfedebilir.

Okb(obsesif kompülsif bozukluk), depresyon, panik atak, yaygın kaygı(anksiyete), karşı cinsle ilişkiler, iş hayatımızdaki sorunlar, aile hayatımızdaki sorunlar, bilişsel davranışçı yöntemler sayesinde üstesinden geldiğimiz durumlar haline gelecektir.

Aslında psikologa gitmemiz için çok büyük bir problemimizin olmasına gerek yoktur. Yaşadığımız ama bizi rahatsız eden durumlar için de psikolojik destek alabiliriz. Ve böylelikle daha mutlu, huzurlu, keyifli bir hayat yaşamanın tadını çıkarabiliriz.

Psikoterapinin 10 Faydası

Hayatımızda yaşadığımız ne tür sorun olursa olsun, psikolog eşliğinde sorunumuzu yenme şansımız vardır. Çoğu zaman akıllarda şöyle düşünceler oluyor; Psikolog bana yardım edemez. Ben umutsuz vakayım. Benlik bir durum yok etrafımdaki insanlar değişmeli. O halde psikologa gitmek de anlamsız olacaktır. şimdi bu tür düşüncelerden dolayı birçok kişi maalesef psikologa gelmiyor ve hayatını değiştirme fırsatını elinden kaçırmış oluyor.

Neyse ki, genel psikolojik sağlığımızı iyileştirmemize ve geliştirmemize yardımcı olan, insanların tatmin edici ve keyifli bir yaşam sürmelerine olanak tanıyan birçok psikolojik ekoller vardır; Bilişsel davranışçı yöntem, şema yöntemi bunlardan sadece iki tanesidir.

Psikologla yapılan seansların faydaları sayesinde, hem psikolojik problem yaşayan bireyler hem de psikolojik problem yaşamayan insanlar, çevrelerindeki insanlarla daha mutlu, keyifli, huzurlu iletişim kurabilir, sosyal ve aile ilişkilerini geliştirebilir ve çalışma becerilerini, yeteneklerini geliştirebilirler.

Sizlere aşağıda psikoterapinin 10 temel faydasını açıklayacağım.

1.Duygularımızı yönetmeye yardımcı olur

Psikolog seansları sayesinde duygularımızı etkili ve tatmin edici bir şekilde yönetmemiz kolaylaşır. Aynı şekilde, günlük stresin yanı sıra zorluklarla veya sorunlarla yüzleşmek için neler yapabileceğimizi sadece psikologla yaptığımız görüşmeler sayesinde öğrenebiliriz.

Psikolog seanslarında kişi; problem çözme tekniklerini öğrenebilir ve yaşamda endişe, kaygı veya olası günlük hayal kırıklıkları ve endişelerin üstesinden gelmeyi öğrenebilir. Kişi seanslar sayesinde yaşadığı sorunlar karşısında nasıl bir duruş sergileyeceğini keşfeder.

Psikoterapiden faydalanmak için büyük bir olay veya travmatik bir olay yaşamış olmamız gerekmez . Bir profesyonelle konuşmak, duygularımız hakkında geri bildirim almamıza ve bunların günlük yaşamlarımızı nasıl etkilediğini bilmemize yardımcı olabilir.

2.Sorunları analiz edip ve çözümler bulabilirsiniz

Psikologla yapılan seanslar ile karşılaşabileceğimiz günlük zorlukları yönetmek için etkili stratejiler geliştirebiliriz . Danışanlar olarak sorunları, endişeleri veya zorlukları tanımlamak, analiz etmek ve bir eylem planı hazırlamak psikologla birlikte yaptığımız bir çalışmadır. Yaşadığımız zorluğu seans esnasında canlandırarak farklı nasıl davranabileceğimizi, sorunlarımızı nasıl çözebileceğimizi öğrenebiliriz.

3.Hedeflerinize ulaşmak için kendinizi motive edersiniz

Hayatımızda bir dizi hedef belirlemekteyiz, ancak onlara ulaşmak için yeterli gücü toplamayı başaramıyoruz, kendimizi engelliyoruz, kendimizi sabote ediyoruz ya da kendimizi korkutuyoruz.

Bir psikoloji uzmanının yardımıyla, bir zorlukla karşılaşıldığında sıklıkla ortaya çıkan bu tıkanıklıkların üstesinden gelebiliriz ve hedeflere ulaşmak için kendimizi nasıl motive edebileceğimizi öğreniriz. Motive olma şekli, kişiden kişiye değişir herkesin motive olma şekli farklıdır. Seanslarda kişinin nasıl motive olduğu psikologla birlikte keşfedilir. böylelik daha çok verimli çalışır hale gelirsiniz. Bu durumda başarınız da doğal olarak artacaktır.

4.Yaptığınız işin anlamını keşfedersiniz

Bu nokta bir öncekiyle yakından ilgilidir. Psikologla konuştuğumuzda ne için çabaladığımızı vurgulayabiliriz. Hayatlarımızı anlamlandırabiliriz .

5.Kendinizi tanırsınız

Yaşam ritminin çok hızlı olması, nasıl hissettiğimizi, bizi çevreleyen şey hakkında mutlu hissedip hissetmediğimizi fark etmemizi engellemektedir. Yani, çoğumuz kendi duygularımızı fark etmeden yüzeysel bir şekilde yaşayabiliriz. Bu durum psikolojik tükenmeyi getirir. Psikolog ile düşüncelerimizi ve inançlarımızı, deneyimlerimizi inceleyebilir, duygularımızı belirleyebilir ve kendimizi çok daha iyi tanıyabiliriz. Ve bu bizizm hayatımızı istediğimiz yönde değiştirmemizi sağlar.

6.Empati becerinizi geliştirirsiniz

Kendimizi daha iyi tanımak, sorunlarımızı ve kişisel durumlarımızı anlamak , başkalarına empatik tutumlar geliştirmemizi sağlar.

Psikolog seansları sayesinde neden öfke hissettiğimizi, başkalarının nasıl hissettiğini ve kendimizi karşımızdakinin yerine nasıl koyabileceğimizi öğreniriz. Bu, geniş anlamda empati olarak bilinen şeydir.

7.Dinlemeyi öğrenirsiniz

Bir kişi aktif olarak onu dinleyen biriyle çok zaman geçirdiğinde, aynı kişi genellikle dinleme yeteneklerini geliştirir. Yani psikolog olarak sizi dinlediğimde seanslar esnasında, aslında siz de beni rol model olarak almaya başlıyorsunuz ve böylelikle dinleme becerileriniz bir psikolog gibi gelişmeye başlıyor. Psikologa gelen bir kişi, duyulmanın ne kadar mutlu hissettirdiğini bilir. Bazı seanslardan sonra, modelleme yaparak, siz de aktif dinlemeyi öğrenmiş olacaksınız ve bu aktif dinlemeyi başkalarıyla iletişim halindeyken kullanabileceksiniz.

8.Başkalarıyla ilişkilerimizi geliştiririz

Seanslar sosyal becerilerin gelişimine ve aktif dinlemeyi öğrenmeye yaşamımızda daha iyi hissetmeye katkıda bulunur. İletişim başlatabilme, arkadaşlık geliştirebilme, sohbet edebilme, duygu düşünceleri açıkça söyleyebilme becerileri ve varsa yaşadığınız psikolojik şiddet durumu bu durumla nasıl başa çıkabilme becerilerini seanslar sayesinde geliştirebileceksiniz. Sonuç olarak seanslar sayesinde başkaları ile olan ilişkimizde iyileşme sağlamış oluruz, varsa kendimizi korumamız gereken bir durum, kendimizi nasıl koruyacağımızı öğreniriz.

Psikolog seansları sayesinde ailemiz, arkadaşlarımızla ilişkilerimizi güçlendirebilir ve böylece sosyal hayatımızı iyileştirebiliriz. Hepimizin az ya da çok çevremizdeki insanlarla olumlu bir şekilde etkileşime girme ihtiyacımız vardır.

9.Örnek olursunuz

Siz psikologa gitmeye başladıktan sonra hayatınızda olumlu değişiklikler olur. Bu olumlu değişiklikleri gören kişiler de psikologdan randevu almak isterler genelde. Yani örnek kişi olmuş olursunuz. İnsanlar;başkalarında gördükleri sonuç ve iyi gelişmeleri kendileri için denemek isterler.Psikolog seansları sonrası kendi hayatınızda olan olumlu gelişmeler sayesinde diğer insanların destek alması için ön ayak olmuş olursunuz. Mesela bir çift aile danışmanlığında önce kadın gelebilir ve kadın danışanın hayatındaki değişikleri gözlemleyen partner de seanslara katılmaya karar verebilir.

10.Yaşam kalitenizi artırırsınız

Sonuç olarak yukarda saydığım tüm durumları deneyimlediğinizde yaşam kalitenizde bir iyileşme ve genel memnuniyetimizde bir artış elde edecebileceksiniz. Bu tam psikolojik sağlığa kavuşmanızı sağlaycaktır.

Her şey umarım gönlünüzce olsun.

Sevgi ve Şefkat ile kalın.