Aile içinde yaşanan sorunlar aslında bir parça normal olarak ele alınmalı. Çünkü gerçekten de sorun yaşamayan bir aile yok diyebilirim. hatta hiç sorun yaşamıyoruz diyen ailede acaba duygularını mı bastırıyor aile bireyleri diye düşünmüşümdür hep. Çatışma yaşanamayan bir ilişki aslında sağlıklı ilişki değildir. Zaman zaman çatışmaların yaşanması beklediğimiz bir durumdur.  Fakat çatışma yaşama sıklığımız fazla ise o zaman bir aile danışmanından seans almakta fayda var.

 

Ailenizin üyeleri arasındaki ilişkiler gerilimli  ise, çok sık tartışmalarınız varsa veya iletişiminiz iyi değilse  aile ve çift  terapisine ihtiyacınız olabilir.

 

EN YAYGIN AİLE SORUNLARI

 

Ailelerin genellikle karşılaştığı en önemli zorluklar şunlardır:

 

  • İletişim eksikliği : Duyguları veya ihtiyaçları ifade etmede zorluk. En önemli zorluk budur diyebilirim. Çünkü duygularımızı ifade etmediğimizde aslında ilişkilerimize zarar veriyoruz çünkü ifade edilmeyen duygu bize yük oluyor ve aile bireylerinden uzaklaşmaya ve kin beslemeye başlayabiliyoruz.
  • Uygunsuz veya dürtüsel davranışlar : Fiziksel şiddet, madde kullanımı, kumar bağımlılığı aileyi derinden sarsan davranışlardır.  Fiziksel şiddete uğrayan aile bireyi hemen kendini koruma altına almalıdır.
  • Değişime uyum sağlamadaki zorluklar : Yeni bir aile üyesinin doğması tüm aileyi etkileyeceği için sorunlar ortaya çıkabilir.  Adres değişiklikleri, işten çıkma, bir yakının vefat etmesi tüm aileyi etkileyeceğinden böyle zamanlarda sorun yaşanma ihtimali de artar çünkü tüm aile bireyleri hassaslaşmıştır.
  • Ailenin bazı üyelerinin patolojileri : Fiziksel ve zihinsel olarak engelli veya kronik hastalıkların gelişimi. Engelli veya kronik hastalığı olan aile bireylerinin özel gereksinimleri diğer aile bireylerini etkiler.
  • Otoriter narsist anne veya baba:  Diğer aile üyelerinin özgürlüklerini daima kısıtlamak isteyen çok katı anne veya babalar aile içindeki iletişimin sağlıklı olmasını engelleyebilmektedirler.
  • Günlük görevlerin yönetimi: Aile bireylerinden bir tanesinden çok fazla görev beklenmesi ve bu kişinin aşırı yorulması.
  • Çocukların dış çatışmaları : Arkadaşlarla sorunlar, okuldaki sorunlar.
  • Karar verme : Karar verilirken çocuklara veya diğer eşe soru sormadan otoriter ve manipülatif bir şekilde karar vermek.
  • Bağırmak, hakaret etmek, hor görmek, aşağılayıcı bakmak, küçümsemek, psikolojik şiddettir.

 

Aile içinde hepimiz, çocuklarımız, eşimiz, kardeşlerimizin gelişmesine katkıda bulunuruz. Bununla birlikte aile, çoğu zaman birçok çatışma ve zorluğun yaşandığı yerdir. Bazı durumlarda bir aile bireyi için, ailenin diğer üyeleri  destekleyici ve şefkatli olmaktan çıkar. Hatta aile bazen bizim için önemli bir acı kaynağı haline bile gelebilir.

Aile üyelerinden bazıları kendilerini “ iletişime kapatır”, başkalarıyla işbirliği yapmayı veya onlarla ilişki kurmayı bırakır. Bazı akrabaların problemli davranışları, diğer aile üyelerini etkiler ve birlikte yaşamayı imkansız hale getirebilir.

Aile sorunlarına çözüm bulmak için;  seans alabilirsiniz. Yardım almak en etkili çözümdür.

Ailelerle seanslarda neler yapıyorum?

Birlikte çatışmaya çözüm bulmaya  çalışıyorum, her bir üyenin istek ve ihtiyaçlarını anlamaya gayret gösteriyorum. Çünkü aile içinde gerçekten de hepimizin ihtiyaçları farklı. Aile içinde iletişim nasıl kurulmalı bunun üzerinde duruyorum seanslarımda. İletişim şeklimiz değişirse aile bireyleriyle olan iletişimimiz ve sevgi paylaşımımız artacaktır. Aile danışmalığı seansları zaman alır ama sonunda olumlu sonuçlar almak sorunları çözmeye değer.

Sevgi ve şefkatle kalın. 🙂