Fransa Türk psikolog hizmeti, gurbetçilerin sıkça aradığı hizmetlerden. Fransa, Almanya, İngiltere ve Hollanda gibi ülkelerde yaşayan Türkler, Türk psikolog bularak Türkçe terapi arayışı içerisine giriyor. Kendilerini Türk kökenli psikologlara daha rahat anlatacaklarını düşünen gurbetçiler, maalesef bu konuda çok fazla seçenek bulamıyor.

Fransa’ da Fransa Türk Psikolog bulmak zor olabilir fakat online terapi sayesinde psikolojik destek alabiliriz. Türk kültürüne hakim bir uzmandan destek almayı isteyebiliriz, bu çok doğal.

Fransa Türk Psikolog

Yurtdışında yaşayan Türklerin psikolog arayışı

Paris, Marsilya, Nice, Lyon ve Toulouse gibi Fransa’nın farklı şehirlerinde yaşayan Türkler, Avrupa’nın birçok yerinde  olduğu gibi çeşitli sıkıntılar yaşıyor. Türk kültürüne hakim psikolog ihtiyacı söz konusu olabiliyor, çoğu kez.

Kendi dilinde psikoterapi almak bir seçenek. Elbette 2. Dil olarak öğrendiğimiz dillerde de psikoterapi alabiliriz. İngilizce dilinde veya almanca dilinde de psikolojik destek almak faydalı olacaktır. Bunun yanında kimimiz anadilinde psikolojik destek almayı daha uygun bulabilir. İngiltere’de, Fransa’da, Hollanda’da, Amerika’da, Fransa’da birçok türk, kendi dilinde konuşabilen psikolog arayışı içinde. Bu arada psikoterapi evrenseldir. Düzenli katılımla kesinlikle fayda görürüz psikoterapiden.

Peki en çok hangi konularda psikolog arayışı içindeyiz? Yabancı ülkelerde sosyalleşme, kendini yalnız hissetme gibi sorunlar yaşanıyor. Yurtdışında yaşayan danışanlarımın en büyük problemlerinden biri kendilerini orada yalnız hissetmeleri. Bunun yanında bir diğer nokta, kendi ülkelerini özlemeleri. Özellikle gittiğimiz ülkede sosyalleşemediysek depresyona girmeye yatkın hale geliyoruz. Bu durumda kendi ülkemize olan özlem daha da artıyor elbette. Özellikle sosyal fobimiz varsa, işler daha da karmaşıklaşıyor ama iyi haber şu ki psikoterapi ile her şeyin üstesinden gelebiliriz.

Genel olarak en çok destek aradığımız konuların başında kaygı bozukluğu, panik atak, Okb, depresyon, toksik ilişki problemleri geliyor. Bazılarımız online psikolog, online psikoterapi fayda etmez gibi düşünebiliyor. Fakat online psikoterapi ve yüz yüze psikoterapi aynı etkiyi gösterir. Çünkü online da olsa yüz yüze de olsa seans esnasında aynı teknikleri kullanıyoruz, bu sebeple her iki seçeneğe de güven duyabiliriz.

Ben seanslarımda genel olarak kabul ve kararlılık terapisi, bilişsel davranışçı terapi, şema terapi yöntemlerinden yararlanıyorum. Şema terapi çocukluk yaşantılarını çalışan bir terapi ekolü. Şema terapi, bana ve danışanlarıma yaşanılan problemleri, derinlemesine çalışma fırsatı sunuyor.

Psikoterapi için ilk söylemek istediğim şey, sabırlı olunması. Çok üzgünüm ama psikoterapide yol almak, biraz zaman alıyor. Fakat sonunda psikoterapi sayesinde çok güzel değişiklikler oluyor hayatımızda, yeter ki acele etmeyelim. Hemen hızlı olumlu sonuçlar almaya çalışmayalım. Çünkü bu ters tepiyor. Yavaş ama sağlam adımlarla gitmek çok daha etkili oluyor.

Psikolog desteği aldıktan sonra kişi kendini keşfediyor. ‘’Vay be ben böylemiymişim.’’ diyor kendisine insan. Zaten kişi kendini keşfettikten sonra, gerisi çok kolay. Bu keşiften sonra harekete geçip davranışlarımızı değiştirmeye başlıyoruz, psikoterapinin gücüyle. Gerçekten insan kendisine kör. Ve ancak bir başkasının ona ayna tutmasıyla kendini görmeye başlıyor. Danışanlarımdan en çok duyduğum cümlelerden biri: ‘’ Eskiden çok özgüvensizdim şimdi öyle değilim.’’,

‘’Eskiden hayır diyemiyordum, artık diyorum.’’ ‘’Eskiden işimi bırakamam sanıyordum, şimdi yeni girişimlerim var.’’

Çözülmez sandığımız her şeyin bir çözümü var yeter ki terapide kalmaya çalışalım, terapiyi terk etmeyelim.

Çünkü en büyük problemlerden biri, ‘’Aman ya psikoterapi işe yaramıyor zaten.’’ diyerek terapiyi bırakmak. Yani şunu çok net söyleyebilirim ki minimum 1.5 yıl gibi düşünebiliriz psikoterapiyi(Özellikle ilişki problemleri gibi sorunlar için). Panik atak gibi sorunlar çok daha kısa sürede çözülecektir elbette. Fakat genel olarak psikoterapi uzun bir yolculuk. Bütün hayatınızı değiştiren bir yolculuk.

Başka yazılarımda yollarımızın kesişmesi dileğiyle.

Klinik Psikolog

Dolunay Zümrüt Çetin

zumrutcetin.com

Instagram : https://www.instagram.com/psikologdolunayzumrutcetin

Facebook : https://www.facebook.com/klinikpsikologdolunayzumrutcetin

Youtube Kanalı : https://www.youtube.com/@psikologdolunayzumrutcetin3729

Martigues Türk Psikolog

Clermont Ferrand Türk Psikolog

Saint Malo Türk Psikolog

Ajaccio Türk Psikolog

Caen Türk Psikolog

Pau Türk Psikolog

Biarritz Türk Psikolog

Lyon Türk Psikolog

Marsilya Türk Psikolog

Paris Türk Psikolog

Lille Türk Psikolog

Bordeaux Türk Psikolog

Strazburg Türk Psikolog

Nantes Türk Psikolog

Saint Paul De Vence Türk Psikolog

Perpignan Türk Psikolog

Saint Emilion Türk Psikolog

Carcassonne Türk Psikolog

Angers Türk Psikolog

Saint Etienne Türk Psikolog

Albi Türk Psikolog

Toulouse Türk Psikolog

Tours Türk Psikolog

Rennes Türk Psikolog

Orleans Türk Psikolog

Versay Türk Psikolog

Blois Türk Psikolog

Vannes Türk Psikolog

Bourg En Bresse Türk Psikolog

Saint Tropez Türk Psikolog

Arles Türk Psikolog

Limoges Türk Psikolog

Reims Türk Psikolog

La Rochelle Türk Psikolog