Teknoloji çağında yaşıyoruz. Bu dönem artık hayatımızda bilgisayarlar, telefonlar ve daha bir sürü teknolojik alet var. Hayatlarımızın bir parçası haline geldi artık tüm bu araçlar. Bu araçlara bağımlılık geliştirmek de haliyle çok kolay olmaya başladı. Konu ne olursa olsun bize zarar veren bir durum oluşmuşsa, oraya müdahale etmemiz gereklidir.

 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çocuklarımız da bundan payını alıyor. İnsan yaşamının merkezine yerleşen teknolojik aletler ve internet, toplumun ve ailenin eğitim sistemini  etkiliyor. Teknolojinin, bireylere birçok alanda sağladığı yararların yanı sıra ne yazık ki çocuklar üzerinde birtakım duygu ve davranış problemlerine yol açabilmektedir. Bu problemlerden bir tanesi de  internet bağımlılığıdır. Çocukların internet ve bilgisayar kullanırken kontrollerini kaybetmesi ve bunları ölçüsüz olarak kullanmaya başlaması şeklinde seyreden bu durum, psikolojik destek gerektirebilen oldukça ciddi bir sorundur. Bu sorunun ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerin başında ebeveynlerin yanlış tutumları gelir. Teknolojik bir aletin ekranına kilitlenip anne babasını rahatsız etmeyen çocuk birçok ebeveyn için çekici gelir. Ancak unutulmamalıdır ki ebeveynini rahatsız etmeyen çocuk,  anne baba şefkatini başka yerlerde arayan çocuktur.

Bağımlılıklarımızın adını koyarken Bağımlılığımız bize ne ne kadar zarar veriyor sorusunu yanıtlamalıyız. Eğer telefonumdaki oynadığım oyun sebebiyle yapmam gereken birçok şeyi yapamaz hale gelmişsem işte orada sorun başlamış demektir. Bir psikologdan destek alarak teknoloji bağımlılığımızı nasıl yönetebileceğimizi öğrenebiliriz.

 

Belli bir davranışa bağımlılık geliştiren kişi, oluşturduğu negatif sonuçlara rağmen kendini kontrol edemez ve  sevinç verici  öteki etkinliklere olan ilgisini(gezmek, sohbet etmek, kitap okumak, …) kaybeder. Mesela oynadığı oyuna karşı güçlü bir psikolojik bağımlılık geliştirir.

 

Hoş olarak algılanan herhangi bir  aktivite bağımlılık yapabilir. Ve negatif sonuçlara karşın kişi giderek daha fazla bağımlı hale gelebilir Bu, ılımlı bir arzudan yoğun bir saplantıya kadar değişebilen bir duygu ile tetiklenir ve bağımlılığınızdan uzaklaştığınızda kendinizi mutsuz ve keyifsiz hissedebilirsiniz.

Her türlü bağımlılığımızın üstesinden gelebiliriz. Davranışlarımızı yönetmeyi öğrenebiliriz. Ruhsal sorunlar aşılamayacak sorunlar değildirler aksine gerekli olan psikolojik desteği aldığımızda kendimizi psikolojik açıdan güçlendirerek bağımlılıklarımızdan kurtulabiliriz.

 

Sevgi ve Şefkatle kalın.