Zor kişiler ile başa çıkılmaz, zor kişilere sınır çizilir. Sen dilediğin kadar iyi biri ol, dilediğin kadar zarif davran zor insanlar ile anlaşamazsın.

İş yerinde seni zor duruma düşüren bir iş arkadaşın varsa sen zaten onunla iyi anlaşamazsın, iyi anlaşmaya çalışmak ona doğruyu göstermek sadece seni yorar. O yüzden hiç kendini boşuna yorma, sen kendi sınırlarını nasıl çizeceğine bak. Zor kişiliklerle karşılaşmak, herkesin hayatında zaman zaman gerçekleşen bir durum.

Zor kişiliklerle başa çıkmak için sınırlar belirlemelisin. Kendini korumak ve sağlıklı bir ilişki sürdürmek için kişisel sınırlarını belirlemek ve bunlara sadık kalmak önemli. Zor kişilikler genellikle sınırları test etmeye ve ihlal etmeye eğilimlidir. Ayrıca, sınırlarını korumak için gerekirse “hayır” demeyi öğrenmek de önemlidir.

Sınırlar Belirleme

“Bana böyle davranmanı istemiyorum.” Çok basit bir sınır çizme cümlesi. Bunu derken zorlandığın zamanlar olabilir ama unutma bu cümleyi kurmaya hakkın var.
Sınırlar belirlemek, başkalarının sana zarar vermesini engellemek ve kendi ihtiyaçlarını korumak için gereklidir. Zor kişilikler genellikle sınırları zorlar ve sınırlarınızı ihlal etmeye çalışırlar.

Kendine saygı duymak ve başkalarının da sana saygıyla davranmasını istemek hakkın. Karşılıklı olarak saygı ve anlayış temelinde iletişim kurmak, zor kişiliklerle başa çıkmada önemlidir.

panik atak

Sıkça Sorulan Sorular

Zor kişiliklerle nasıl başa çıkabilirim?

Zor kişilikteki biri, sana can sıkıcı bir davranışta bulunduğunda ona doğrudan bunu de: “Şu an bana söylediğin uygun gelmedi, yaptığın uygun gelmedi…”

Sınırlar belirlemek neden önemlidir?

Sınırlarını belirleyerek, karşı tarafın seni istismar etmesini veya sınırlarını aşmasını engelleyebilirsin.

Zor kişiliklerle nasıl iletişim kurabilirim?

Zor kişiliklerle iletişim kurarken, sakin konuşmaya özen göstermek önemlidir. Karşı tarafın duygularını ve düşüncelerini dinlemek ve anlamaya çalışmak, iletişimi geliştirebilir.

Zor kişiliklerle nasıl sakin kalabilirim?

Destek alarak bu kişiler karşısında nasıl sakin kalabileceğimizi öğrenmek kolay olur. Özellikle çocuklukta kaotik bir ortamda fazlaca kalmışsak böyle insanlar karşısında donma tepkisi veririz. O bize kızar istediğini söyler, biz ise öylece kala kalarız. Derin nefes almak, kendini sakinleştirmek için zaman ayırmak faydalı olabilir.

Call Now Button