Psikolojik Vücut Ağrısı

Somatizasyon yaşayan bireyler, doktor doktor gezerler fakat bu bireylerin ağrıları bir türlü geçmez. Çünkü vücutlarında organik bir problem yoktur. Sürekli ve uzun yıllar boyunca acı çekerler. Bu ağrılar bireyin günlük işlerini sekteye uğratır. Dolayısıyla günlük işlerini zorlanarak yapmaya başlayan bireyler doğal olarak yardım arayışına girerler. Bu rahatsızlığınızın olduğundan şüpheleniyorsanız, daha fazla değerlendirme için doktorunuza başvurun.

İlk önce muhakkak birden fazla doktora gidin ve organik herhangi bir sorununuzun olmadığından yüzde yüz emin olun daha sonra bir psikologdan destek alın.

Psikolog seansının amacı, ağrılarınızı kontrol edebileceğinizi görmektir ve iş/sosyal durumlarda verimli çalışmaya başlamanıza yardımcı olmaktır. Psikolog seanslarına düzenli devam etmek somatizasyon problemi yaşan kişiler için çok önemlidir. Ancak ve ancak çok düzenli gelinen görüşmeler sayesinde kişi ağrılarını yönetmeye başlayabilir. Bilişsel davranışçı görüşmeler somatizasyon(ağrı) problemi yaşayan kişiler için çok etkilidir. Bilişsel davranışçı görüşmeler sayesinde somatizasyon problemlerinizi yeneceksiniz 🙂

Somatizasyonun Nedenleri

Somatizasyon aslında bizim ifade etmediğimiz duygularımızın olduğunun göstergesidir. Bakınca hayatımda şikayet ettiğim bir şey yok ki neden ağrı şeklinde çıksın bu duygular diyor olabilirsiniz. Fakat bazı duygularımızın, kırgınlıklarımızın, öfkemizin farkında olmayabiliriz. Bunları hiç fark etmeden bastırıyor olabiliriz.

Ağrılardan muzdaripizdir. Ama doktor doktor gezmemize rağmen herhangi bir şeyiniz yok diyerek psikoloğa yönlendirilmişizdir. Yani tıbbi bir hastalık yoktur, somatizasyonun( organik olmayan ağrılar yani psikolojik ağrılar) duygusal nedenleri vardır. Ağrılarımız, üzüldüğümüz bir olay ile ilişkili olarak başlar ve kötüleşir (örneğin, bir arkadaşın kaybı, iş yerinde mobbing). Sanki bu kaygı verici ya da üzücü yaşam durumları fiziksel olarak kişinin vücuda yansır. Ve kişi ağrı çekmeye başlar. Kimimiz üzülünce mide ağrısı çeker kimimizin başı ağrır. Kimimizin boyun ağrıları başlar. Ama burda önemli olan nokta psikoloğa gitmeden önce muhakkak doktora gidip herhangi organik bir sorunumuzun olmadığından emin olmalıyız.

Madde bağımlılığı, anksiyete , depresyon, veya panik atak geçiren bireylerde somatizasyon da ek olarak görülebilir.

Duygularını ifade etmekte zorlanan kültürler ve ülkelerde somatizasyon çok sık görülür.

Somatizasyon yani yaşadığımız psikolojik problemi vücutlaştırma durumu olan insanlar, vücutlarının birçok farklı bölümünü içeren fiziksel rahatsızlıklardan şikayet ederler.

Call Now Button