Bilişsel Davranışçı Danışmanlık Nedir?

Ben, bilişsel davranışçı danışmanlık ile sorunlarımı çözebilir miyim? Psikolojik destek almanın bana faydası olur mu? Bir psikoloğa gitmeden önce aklımıza bu sorular gelir. Hemen anlatmaya başlayayım o halde 🙂

Biliş ne önce onu açıklayayım ki bilişsel davranışçı psikolog seansının ne olduğu zihninizde netleşsin. Biliş, biz insanların tüm düşünce süreçlerinin bütününe verilen isim.

Düşünmek de aslında bir harekettir. Biz onu dışardan göremiyoruz tabi. Bir insan düşünürken de aslında bir davranış sergilemiş oluyor. Bunu neden anlattım şimdi? Çünkü düşüncelerimiz bizim nasıl hissettiğimizi doğrudan etkiliyor. Yani siz öfke hissediyorsanız bu kesinlikle aklınızdan geçen düşüncelerle ilgili. Ya da kendinizi mutsuz hissediyorsunuz diyelim. Mutsuz hissetmeniz de yine doğrudan aklınızdan geçen düşüncelerin eseri.

Bilişsel terapi ile bu düşünceler üzerine çalıştığımızda seanslarda, duygular yani hisleriniz değişiyor ve kendinizi daha mutlu hissetmeye başlıyorsunuz. Davranışçı terapi ise davranışlarımız üzerine yapılan bir terapidir. Davranışçı terapi sayesinde davranışlarımızı değiştirmemiz çok kolaydır. Ve davranışlarımız değiştiğinde hayatta olumlu sonuçlar almaya başlarız.

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel davranışçı psikoterapiden tüm ruhsal sorunlarımızda faydalanabiliriz. Bilişsel davranışçı danışmanlık bir konuşma terapisi değildir. Psikologla yapılan konuşma bizim günlük hayatımızda yaptığımız bir konuşma değildir. Evet terapi konuşarak yapılır fakat bu asla sohbet değildir. Psikolog size seansta bir sürü soru sorar. Bu sorular sohbetmiş gibi gelebilir danışana, ama aslında sorulan sorular danışanın sorununu formüle etmek için uygulanan tekniklerdir. Yani soru sormak aslında bir psikolojik tekniktir ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacak gelişmeler yaşamamızda etkilidir.

Ortalama 12 seansta çok büyük bir yol almış olur ve kendinizi keşfedersiniz.

Faydaları

Bilişsel davranışçı danışmanlık, zor durumları daha net bir şekilde görselleştirebilmeniz ve zor durumlar karşısında daha etkili bir şekilde davranabilmenizi sağlar. Bunu sizin düşüncelerinizi keşfederek yapar. Aklımızdan bir sürü düşünce geçer fakat biz onları fark edemeyiz. Farkında olmadığımız düşüncelerimizin zaten farkında değilizdir. Bu düşünceler bizim davranışlarımızı yönettiği için hayatımız çıkmaza girebilir. Fakat düşünceleri yönetmeye başlarsak o zaman hayatımızın kontrolünü elimize alırız. işte seanslar da bunları fark edebilmek için harika sihirli bir ortamdır. Bilişsel davranışçı terapi alarak farkında olmadığınız ama aklınızdan geçen olumsuz düşünceleri fark edebiliriz.

Bilişsel davranışçı danışmanlık, depresyon, okb, yaygın kaygı veya yeme problemleri gibi ruhsal problemlerde çok etkili bir yöntemdir. Bilişsel davranışçı danışmanlık sayesinde stresli yaşam durumlarıyla nasıl daha iyi başa çıkacağımızı öğreniriz.

Uygulama Alanları

Genellikle tercih edilen ekol türüdür, çünkü belirli zorlukları hızlı bir şekilde tanımlamanızı sağlar. Genellikle diğer terapi ekollerinden daha az seans gerektirir ve yapılandırılmış bir şekilde yapılır.

Bilişsel davranışçı danışmanlık sayesinde;

Bilişsel davranışçı danışmanlığın çalıştığı konular;

Call Now Button