OBSESİF KOMPÜLSİF BOZUKLUK

   OKB çok sık görülen ruhsal bir durumdur. Obsesyon, düşünce demek aslında. Yani aklımıza gelen bir düşünce. Fakat istemediğimiz bir düşünce olunca biz buna Obsesyon diyoruz. Kompülsiyon ise tekrar eden davranış demek. Tekrarlı olarak istemeden yaptığımız davranışlarımız ise kompülsiyonlarımızdır. Yani burada ortak olarak  İSTENMEYEN düşünce,  İSTENMEYEN davranışlar söz konusudur. Obsesif kompülsif bozukluğu (OKB) olan kişilerde rahatsız edici düşünceler vardır ve bu düşünceler kişinin aklına gelince, o an kişide müthiş derece endişe yaratır. Kişi o endişeden kurtulmak için çoğu zaman, tekrarlı davranışlar(ritüeller) yapar.

OKB yi bilişsel davranışçı terapi ile yenebiliriz. Birçok kişi bu rahatsızlıktan muzdarip fakat iyi haber şu ki, biz bunun üstesinden gelebilecek güce sahibiz. Bilişsel davranışçı terapi bize bunu sunuyor.

Peki, OKB yi Bilişsel davranışçı terapi ile nasıl yeneceğim?

OKB yi devam ettiren 2 unsur vardır: Bizim düşüncelerimiz ve davranışlarımız. Seanslarda düşüncelerimiz ve davranışlarımız üzerine çalıştıktan sonra OKB yi yönetmeye başlamak çok kolay. Fakat düşüncelerimizin çok da farkında değilizdir. Seanslarda bu düşünceler üzerinde haylice duruyorum.  Çünkü OKB yi devam ettiren ilk unsur düşünceler. Onların üzerine çalışmak gerekiyor ki OKB yi yönetmek imkanlı hale gelsin.

Kompülsiyonları yani tekrarlı davranışlarımızı bıraktıkça kaygı seviyemiz çok ama çooook yükselir fakat aynı anda  OKB yavaş yavaş ölmeye başlar.  OKB si olan bir danışanım ilerleyen seanslar sonrasında şöyle bir cümle kurmuştu: ”Tekrarlı davranışlarımı o kadar çok yapıyor muşum ki resmen 1 günde 3 günü yaşıyormuşum, şimdi artık bir günde sadece bir günü yaşıyorum, çok daha enerjik ve mutluyum.”  Gerçekten de OKB çok zaman alır, insan yorulur, deyim yerindeyse hayattan bıkar hale gelirsiniz.

Örneğin, kişi mikrop yada kire takıntılıysa, ellerini yeniden yıkamak şeklinde büyük bir alışkanlık geliştirebilir. Bu kişiler uyumadan önce kapıları birçok kere açıp kapatabilirler.  Bu tür tekrarlı davranışları(ritüelleri) gerçekleştirmek kişiyi yorar. Tekrarlı davranışları yapmak, obsesif düşüncelerin yarattığı endişeyi kısa bir süreliğine rahatlatır. Hatta OKB yi devam ettiren davranışlar aslında yaptığımız tekrarlı davranışlardır.

Diğer yaygın kompülsiyonlar, bir şeyleri tekrar tekrar kontrol etme, belirli bir sıradaki nesnelere dokunma ya da bir şeyleri sayma şeklinde görülür. OKB yaşayan bireyler ”Ya sevdiğim yakınlarıma İSTEMEDEN zarar verirsem.” diye düşünüp panik yaşarlar. İstenmeden akla gelen cinsel görüntüler ve düşünceler, İSTENMEDEN dine, tanrıya  küfretmek sıklıkla  OKB’de görülür. OKB’si olan kişiler ek olarak düzen ve simetriye karşı aşırı duyarlı olabilirler. Bir şeylerden kurtulmak veya gereksiz eşyaları depolama şeklinde şikayetleri de olabilir.

OKB yaşamayan kişilerin de, evden ayrılmadan önce elektrikli eşyaları yine yeniden kontrol etmek şeklinde kompülsiyonları(tekrarlı davranışları) vardır. Aradaki ayrım, OKB’si olan kişilerin ritüellerini(tekrarlı davranış) her gün ve kendilerini aşırı derecede yoracak kadar yapmalarıdır. OKB’li yetişkinlerin çoğu, yaptıklarının bir anlam ifade etmediğini fark etseler de yine tekrarlı davranışlarını yapmaya devam ederler.

OKB ile yaşamak zorunda değiliz. Düzenli seanslarla OKB nin üstesinden geliriz. OKB iyileşen bir ruhsal durumdur.

Sevgi ve şefkatle kalın 🙂