Dikkat eksikliği ve hiperaktivite çocukluk çağında çok sık görülür. Ergenlik veya yetişkinliğe kadar devam edebilir. Konsantre olamama, çocuğun davranışlarını kontrol etmeye çalışırken güçlük yaşaması ve dolayısıyla davranışlarını kontrol edememesi, dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin göstergelerindendir.

 

Üç tip Dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemi yaşayan çocuk vardır:

Ağırlıklı olarak hiperaktif-dürtüsel olan çocuklar

Ağırlıklı olarak dikkat eksikliği olan çocuklar

Hem hiperaktivite hem dikkat eksikliği yaşayan çocuklar

Dikkat eksikliği ve hiperaktiviteden muzdarip çocuklar öteki çocuklarla anlaşmakta zorluk çeker. Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar  sakin olabilirler, ama icra ettikleri şeye dikkatlerini veremeyebilirler. Bu nedenle, çocuğun dikkat eksikliği probleminin olduğu gözden kaçabilir.

 

Çocukların zaman zaman dikkatsiz ya da hiperaktif veya dürtüsel olması normaldir, ama eğer çocuk dürtüsel davranarak kurallara uymakta zorlanıyor, yerinde durmakta zorlanıyorsa ve/veya dikkat yoğunlaştıramaması sebebiyle akademik başarısızlık yaşıyorsa uzmanlar tarafından destek alması gerekiyor demektir.

 

Dikkat eksikliği  yaşayan çocuklar şunları yapabilir:

Hoş bir aktivite yapmadıkça, sadece birkaç dakika sonra bir  etkinlikten sıkılmak

Ayrıntıları algılamamak, bir şeyleri unutmak.

Bir rolü organize etmeye ve tamamlamaya veya yeni bir şey öğrenmeye konsantre olmakta güçlük çekmek

Ödevleri tamamlama veya teslim etme konusunda sorun yaşamak, görevleri yada etkinlikleri tamamlamak için gerekli olan şeyleri (örneğin, kalemler, oyuncaklar, ödevler) sık sık kaybetmek

Yavaş hareket etmek

Talimatları takip etmekte zorlanmak

 

Hiperaktivitesi olan çocuklar şunları yapabilir:

Her şeye dokunup, her şeyle oynamak

Koltukta huzursuz bir şekilde sürekli hareket etmek

Kesintisiz konuşma

Yemekteyken okuldayken ve öyküleri okurken  oturmakta zorluk çekmek

Sürekli hareket halinde olmak

Sakinlik gerektiren görevleri ya da etkinlikleri yerine getirmekte zorluk çekmek.

 

 

Ebeveynler ve öğretmenler, dikkat eksikliği olan çocukların bu rahatsızlıktan muzdarip olduklarını fark etmeyebilirler, Çünkü bu çocuklar sessizdirler. Ödevlerini yapıyormuş gibi davranarak sessiz olabilirler, çoğu vakit yaptıklarına dikkat etmezler. Sıklıkla toplumsal sorunları olan öteki çocuklarla iyi geçinebilirler. Ancak, hiperaktivite hemen fark edilir çünkü sınıfta öğretmeni bu çocuklar aşırı zorlarlar.

Davranışçı danışmanlık, çocuğun davranışını değiştirmesine destek olmayı amaçlar. Davranışçı danışmanlık, görevlerin düzenlenmesine yada okul çalışmasının tamamlanmasına destek olma veya duygusal olarak zor olayların üstesinden gelme şeklinde ergonomik yardımlar içerebilir. Davranışçı danışmanlık ek olarak çocuğa kendi davranışını nasıl izleyeceğini öğretir. Davranışçı danışmanlığın bir amacı da , öfkeyi kontrol etmek ve harekete geçmeden önce düşünmek gibi davranışları çocuğa kazandırmaktır. Ebeveynler ve öğretmenler de belirli davranışlar için olumlu yorumlar yapabilmelidirler. Açık kurallar, yapılacaklar listeleri ve diğer yapılandırılmış rutinler, bir çocuğun davranışını kontrol etmesine yardımcı olur. Bu nedenle kuralların çocuğa açıkça söylenmesi onun kendi hiperaktivitesini yönetebilmesi bakımından kıymetlidir.

 

Sevgi ve Şefkatle kalın. 🙂