Evlilik sorunları Neler?

Evlilikten  beklentilerimizi ifade etmemek

Ben derdimi ifade edersem bir anlamı olmaz, beni karşımdaki kişi kendiliğinden anlamalı, anlamıyorsa beni sevmiyor demektir şeklinde akıl yürütmek maalesef bir bilişsel hata. Siz ne kadar birbirinizi tanırsanız tanıyın, açıkça kurulmuş, seslendirilmiş bir cümle kurmadıkça  partnerinizin/eşinizin  sizi anlama ihtimali çok düşecektir. En sağlıklı yöntem ne istediğimizi açıkça belirtmek olacaktır.

 

Ritüeller zamanla azalması

Uzun evliliklerin ya da sevgililik yaşantılarının sırrı çiftlerin ritüellerinin olmasıdır. Her sene aynı zaman ve yerde yapılan bir kutlama veya eğlence bir ritüel olabilir. Çiftlerin aynı etkinliklerden hoşlanmaları da ilişkideki uyumu artırabilmektedir.

 

Fiziksel temasın azalması(sarılmak)

Çiftler birbirlerine sarıldıklarında rahatlama ve gevşeme hissedeceklerdir. Bu çiftlere ödev olarak verildiğinde çoğu kez işe yarar. Günlük sarılma zamanları belirlemek belki başta yapay gelebilir fakat zamanla işe yarabiliyor.

 

İletişim becerilerinin gelişmemiş olması

Ben dili ile cümle kurmak karşı tarafın oklarını bizim üzerimize yollamasından bizleri koruyabilir. Sevgiliniz ya da eşinizle olan ilişkinizde eğer ben dilini kullanırsanız aranızdaki ilişkinin çok dada iyiye gittiğini görme şansı elde edersiniz. Öfke duyduğumuzda ben dilini kullanmak her insan için zorlaşır. Ben dili adı üstünde ben kelimesiyle kurulan cümlelerin olduğu bir tekniktir. Örneğin sen beni üzüyorsun yerine sen evin temizliğine yardım etmediğinde ben üzüntü hissediyorum demek karşı tarafı suçlamadan sadece kendimiz ne yaşıyorsak onu söylemek ilişkimizdeki sorunlarımızı çözme ihtimalimizi artıracaktır.

 

İnsanı insan yapan özellik sosyal olmaktır. Evliliği sosyallik başlığı altında  alabiliriz. Hepimizin bağ kurmaya, ilişki geliştirmeye ihtiyacı vardır. İlişkiler bazen karmaşık durumlara maruz kalır. Bir ilişkinin parçalanmasının birkaç nedeni vardır: Sadakatsizlik, kıskançlık, finansal sorunlar, cinsel sorunlar, aşırı çalışma. Çiftler arasında sorunların ortaya çıkmasında etkili olan faktörler, aile ve çift danışmanlığı seansları alınarak ortadan kalkabilir. Çiftler için psikolojik yardım istemek daha  iyidir.

 

Çiftlerin yaştan bağımsız olarak çocukları olduğunda, artık evde yeni ve yönetilmesi gereken bir durum ortaya çıkmış demektir. Çiftler arasında adaletli eşit bir görev paylaşımının olması kıymetlidir. Aksi takdirde bir taraf hayli fazlaca yorulur ve ilişkide çatırdamalar başlar.

 

En tavsiye edilebilir çözümler arasında Aile ve Çift DAnışmalığı, problemlerin çözülebileceği en yapıcı yoldur. Danışmanlık, ilişki geliştikçe sorunları tek tek çözmenin yollarını arar.

 

Sevgi ve Şefkatle kalın.