Çocuklarımız için psikolojik destek almak anne babalar açısından faydalıdır. Okul Başarı sorunları, arkadaşlık sorunları, anne baba ile iletişim sorunları, öfke problemleri, içe kapanıklık, özgüven, sınıf kurallarına uymama, sınav kaygısı konularında çocuklarımız psikolojik destek alarak, yaşadıkları sorunları yönetir hale gelirler.

 

Çocuk ve Ergen Psikoloğu,  çocuklarımıza, aileleri ve okullarıyla olumlu bir ilişki geliştirmesi için bir takım teknik ve yöntemler uygular. Oğullarımızın ve kızlarımızın yaşadığı problemler bir psikolog desteği ile erkenden halledilirse, çocuklarımız büyüyüp yetişkin olduklarında ruhsal sorunları daha kolay yönetir ve atlatır hale gelirler.

 

Çocuklarımız kendi ruhsal sorunlarını fark edemeyebilirler. Biz anne babalar olarak çocuklarımız istemeseler dahi onları eğer gerekli görüyorsak bir psikoloğa götürmeliyiz. Bazen çocuklarla yaptığım görüşmelerde çocuklardan şöyle tepkiler alıyorum: Annem babam beni buraya deli olduğum için mi getirdiler? Bunu duyduğumda önce şaşırıyor sonra bir miktar da olsa üzülüyorum. Ne yazık ki toplumumuzda çok büyük bir ön yargı var. Psikologlara normal çocuklar gelir diye hemen cevap veriyorum minik danışanıma, deliler değil. O sahnedeki çocuğun rahatlamasını görmeniz lazım 🙂

 

Hem çocukluk hem de ergenlik, her insanın hayatında fazlaca mühim aşamalardır. İlk bağlanma ilişkileri, ilk deneyimler çok ama çok önemlidir. Bu nedenle, sıhhatli bir iklimde, fiziksel ve duygusal olarak büyümek, çocuğun ve ergenin geleceği üstünde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

 

Fizyolojik, psiko-motor, bilişsel, toplumsal olarak  çocukların ve gençlerin her düzeyde sağlıklı olarak büyümeleri gereklidir. Ayrıca ebeveynlere ve bakıcılara çocuğa empatik bir şekilde nasıl davranacakları bir psikolog tarafından öğretilmelidir. Empati ile büyüyen çocuk müthiş özgüvenli bir birey olacaktır.

 

Çocukluk ve ergenlikte birçok psikolojik problem ortaya çıkabilir

 

Kaygı, depresyon, öğrenme sorunları, dikkat eksikliği, WC eğitimi ya da yeme problemleri. Ergenlerde, uyuşturucu bağımlılığı sorunlarına bilhassa dikkat etmeliyiz.

 

Psikolojik sorunlar, kendilerini çocuk-ergen popülasyonunda, yetişkin popülasyonda olduğu gibi göstermez.Bu da ailelerin çocuklarının ne tür bir sorun yaşadığını tespit etmesini zorlaştırır.

 

Çocuk ve Ergen Psikoloğuna Ne Zaman Gidilir?

 

Çocuk psikoloğuna gitmek ebeveynler için her zaman duyarlı bir karardır.Anne babalar genel olarak çocuğun yada ergenin ruhsal bir problem çekebileceğini düşünmekten kaçınırlar. Ancak, ne kadar erken psikoloğa gidilirse o kadar çocuk ya da ergen için o kadar iyi olacaktır.

 

Evde ya da sınıfta öfke nöbetleri geçiren çocuğumuz veya ergen evladımız, anne babalara, kardeşlere, öğretmenlere, spor antrenörlerine, ders arkadaşlarına rahatsızlık verir .BU psikolojik problemler baş gösterdiğinde Çocuk ve Ergen Psikoloğuna gitmek, sorunların büyümeden çözülmesinde en büyük etkendir.

 

Çocuklarımızın duygusal zorluklarının erken fark edilmesi, çocuklarımızın başarısını daha iyiye gitmesi için gereklidir.

Bazen anne babalar ”Zamanla geçer çocuğumun davranış problemleri.” diye düşünürler ve psikoloğa gelmezler. Ama bu doğru bir tutum değildir. Çocuklar için arkadaşlık geliştirmek çok ama çok önemli bir beceridir. Çocuğun gelecekteki kimlik inşası  büyük ölçüde bu temel faktöre bağlı olacaktır.

 

Çocuklarımız biz anne babaların aynalarıdır.

 

Sevgi ve Sefkatle kalın. 🙂