Boşanma

 

Günümüzde boşanmalar giderek artıyor ve bu durumda anne babaların aklına en çok takılan soru: ”Boşanmadan çocuğum nasıl etkilenecek?” Kuşkusuz, aileden bahsederken herkes bunun toplumumuzun çekirdeği olduğu ve tüm insanların sağlıklı gelişimi için hayati önem taşıdığı konusunda hemfikirdir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, anne babanın ilişkisi çok problemli hale geldiğinde, çocuklar için ciddi olumsuz etkiler oluşur. Ve bazen boşanmak çocuklarımız için en sağlıklı yoldur.

 

Boşanmanın çocuklar üzerindeki sonuçları:

 

Bugün çiftler arasındaki çok sayıda ayrım göz önüne alındığında boşanma doğal ve anlaşılırdır. Birçok çocuk  boşanma durumundan etkilenmektedir.

 

Ayrılmış ebeveynlerin çocuğunun ruhsal durumu, anne babanın nasıl davrandığına bağlı olarak değişir. Boşanmak değil anne babanın birbirine çocuğun yanında nasıl davrandıkları çocuğun ruhsal durumunu etkiler. Bir ayrılık meydana geldiğinde, çocukların yas yaşaması, yani bir süre üzgün görünmeleri normal ve sağlıklıdır. Çocuklar, ebeveynlerinin ayrılmasından sorumlu olduklarını düşünüp suçluluk duygusu yaşayabilir. Bu durumda çocuklarımıza ”Boşanmamızda senin bir suçun yok.” şeklinde çocuğa bilgi vermemiz en sağlıklı olandır. ”Annen bizi terk etti/ baban bizi terk etti.” şeklinde konuşmalar çocuğun psikolojisine iyi gelmemektedir.

 

Çocuklar boşanması sonrası içine kapanıklaşabilir, okul başarısızlığı yaşayabilirler. Bu durumda bir psikologdan psikolojik destek almakta fayda vardır. Bununla birlikte, tüm çocuklar aynı şekilde tepki vermez, bu da temel olarak kişisel özelliklerine ve ayrılık veya boşanma sonrası anne babanın çocuğa nasıl davrandıklarıyla alakalıdır. Ve ek olarak anne babanın boşanma sonrası birbirlerine nasıl davrandıkları da çocuğun psikolojisini aynı ölçüde etkilemektedir. Yani anne babanın boşanma sonrası birbirlerine iyi davranıyor olmaları durumunda çocuğun psikolojisi daha iyiye doğru gidecektir.

 

Çocuğun boşanma sonrası olası tepkilerinden bazıları şunlardır:

  • Çocuklar boşanma sonrası kaygı ve üzüntü hissederler. Bu çok doğaldır.
  • Sık sık ağlarlar ve bu onları rahatlatır. O zaman onlara eşlik etmeliyiz. Hissettikleri acıyı göstermeleri için çocuklarımızı teşvik etmeliyiz. Rahatça ağlamalarını desteklememiz gerekiyor.
  • Tekrar tekrar ebeveynlerin birlikte olma arzusunda ısrar ederler. Bunu yapmaları da çok normal ve doğaldır. Bunun mümkün olmadığını kabul edene kadar çok üzgün ve mutsuzlar. Kabullenmeleri zaman alabilir ama bu sizi endişelendirmesin. Eninde sonunda durumu kabul ederek tekrar kendilerini mutlu hissetmeye başlarlar.
  • O an için yanında olmayan ebeveyniyle birlikte olmayı o kadar çok istiyorlar ki evden kaçmayı bile düşünebiliyorlar.
  • Uyku ve yeme problemlerinin ortaya çıkması muhtemeldir.

 

Çocukta oluşabilecek duygusal problemlere, boşanmanın kendisi neden olmaz. Boşanma sürecindeki hatalı tutumlar çocuğun psikolojisini bozar. Yani boşanmak çocuğun psikolojisin, bozmuyor. Bizim boşanma esnasında çocuğuma ve eski partnerimize olan davranışlarımız çocuklarımızın psikolojisini bozuyor. Eğer doğru tutumlar izlenirse muhakkak psikoloğa başvurmak gerekli olmayabilir. Yine de bu periyodu sıhhatli geçirebilmek için bir kaç danışmanlık seansı yararlıdır. Bu danışmanlık seanslarında verilen bilgiler boşanma sırasında genel olarak nasıl davranmalıyız ile alakalı bilgilerdir. Elbetteki her aile kendine özgüdür, bireysel farklılıklar söz konusudur. Bu nedenle aileye özgü danışmanlık alınmasında fayda vardır.