Aşkın anatomisi , aslında aşk yaşam enerjisidir, bizlere yaşam enerjisi depolar. İşte mükemmel aşk tarifi karşınızda! Yakınlık, bağlılık, tutku. Evet bu kadarcık. Çok kolay 🙂 Eğer bunlar varsa tamamızdır. Bu üçü ile harika aşk ortaya çıkar 😉 yakınlık derken neyi kast ediyorum? Kaşınızdakine yakın hissediyor olman, onunla birlikteyken mesafeli soğuk bir atmosferin olmaması. Tutkuya bakalım. Tutku derken cinsel ve romantik çekimden bahsediyorum. Ve son olarak bağlılık. Bağlılığın içindeyse şunlar var: İlişkiyi devam ettirebilme becerisi, gerekli sorumlulukları almak, planlama yapabilmek.

Hadi gelin aşkın evrelerine de bakalım. İlk evre hormonların şelale olması evresi. Ben bu evreye şelale evresi diyorum 🙂 Feniletilamin, oksitosin, dopamin ve östrojen salgılarız bu evrede. İkinci evre ise güven oluşturma evresi. Sana güvenebilir miyim? Sorusunun yanıtını bildiğimiz evre. Son evre ise bağlılık ve sadakat. Bu evrede güç kavramının partnerler arasında eşit dağılmış olmasını bekleriz. Asimetrik bir dengede güven oluşmaz.

Askin anatomisi dolunay zumrut cetin 2

Aşkın anatomisi, aşkın ilk olarak ailede nasıl geliştiğini inceler. Annen ve baban bir araya nasıl gelmişler? Aile, birçok insana aşkı tanıtmakta ve onlara aşkın ne olduğunu öğretir. Çocuklar, ebeveynlerinin sağladığı sevgi ve destek sayesinde aşkın temel kavramlarını öğrenirler. Ailedeki ilişkiler, çocukların aşkı gözlemleyerek ve deneyimleyerek büyümesini sağlar. İki insan arasındaki romantik aşk, çeşitli faktörlerin etkisiyle şekillenir. Bu faktörler arasında benzerlikler, duygusal bağlılık, fiziksel çekim, ortak değerler ve iletişim becerileri yer alır. Yani aslında kendimize benzeyen insanları severiz. İlişkilerde aşk, zamanla derinleşebilir veya maalesef kaybolabilir. Cinsellik, aşkın bir ifadesi olarak kullanılabilir ve aşkı daha da derinleştirebilir. Fiziksel çekim ve arzular, aşkın bir parçasıdır ve ilişkilerde önemli bir rol oynar. Kıskançlık, aşkın bir göstergesi olabilir bunun yanında ilişkilere zarar verebilir. Aşk, birçok farklı unsuru içeren karmaşık bir kavram ve ilişkiler üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Zıt kutuplar birbirini neden çeker? Varsayalım sen çok düzenlisin ama sevgilin dağınık. Yani farklısınız ama nasıl olduysa sevgili oldunuz 🙂 aslında zıt kutuplar birbirini çekiyor derken dediğim şey şu: Evet sen düzenlisin ve sevgilin dağınık biri fakat burada demek ki sen de biraz dağınık olabilmeyi istiyor fakat başaramıyor olabilirsin tabi bunlar bilinçdışı süreçlerde var. Bizler farkında değiliz. Aşk öyle ya da böyle bir şekilde hayatımızın içine girer, girmek durumundadır. Çünkü yaşam enerjisidir. Aşka açık olalım lütfen 🙂 Aşk dolu günler olsun.

Sevgililerimle.

Klinik Psikolog

Dolunay Zümrüt Çetin

zumrutcetin.com

Instagram : https://www.instagram.com/psikologdolunayzumrutcetin

Facebook : https://www.facebook.com/klinikpsikologdolunayzumrutcetin

Youtube Kanalı : https://www.youtube.com/@psikologdolunayzumrutcetin3729