Evliliğimizde  ve sevgilimizle olan ilişkimizde sorunlar yaşayabiliriz ve bazen yaşadığımız sorunların üstesinden nasıl gelebileceğimizi bilemeyebiliriz. Bu çok insani ve normal bir durumdur. Eşinizi çok seviyorsunuzdur fakat bir taraftan da onun davranışlarına  çok ama çok kırılıyorsunuzdur. Ya da eşinizi istemeden kırdığınız davranışlarınız oluyor olabilir. Bir davranışı sergiledikten sonra pişmanlık hissediyor da olabilirsiniz. ”Ah keşke yapmasaydım. Ah keşke demeseydim.” dediğiniz cümleleriniz  vardır belki. Aile ve evlilik seanslarında yaşadığınız bu durumlara sizinle birlikte daha yakından bakıyorum. Ne olup ne bittiğini birlikte inceliyoruz. Çünkü bir insan bir davranışı sergiliyorsa muhakkak o davranışının kişi tarafından kendince bir açıklaması vardır.

Aldatmış olabilirsiniz. Ya da aldatılmış olabilirsiniz. Bunun için psikolojik destek arıyor olabilirsiniz.

Çift ilişkisinde hem kendi mutluluğumuzu, hem ötekinin mutluluğunu ve bireyselliğini hesaba katmamız gerekir. Yani birimizin hobisi diğerinin fobisi olmamalı. Bir çift ilişkisi, sürdürülmesi çaba ve irade gerektirir. İlişkilerde eşitlik çok önemlidir.

 

Çiftin sürekliliğini tehlikeye atan durumlar fazlaca ve çeşitlidir: Yazışma sorunları(yazışırken birbirimizi çok kolay yanlış anlarız) , aşırı rutin, kıskançlık ve güvensizlik , adatma , ev işlerinin  bir bireyin omzuna yüklenmesi, iş hayatına çok fazla zaman ayırıp aşırı çalışmak.

 

Herhangi bir sorun yaşanılan durumda birçok çift hızlı bir şekilde saldırganlık, sessizlik yada ilgisizliğe girer ve bu nedenle negatif tepkileri yükselir. Negatif tepki negatif tekiye neden olur. Sonuç, kısır bir kırgınlık çemberi ve ilişki kaybı olabilir.

 

Sadece diyalog kötüleşen bir ilişkiyi kurtarabilir, sorun çözme becerilerini edinmek için yardım gerekir. Ve burada çift terapisi devreye girecektir.

Sevgi ve şefkatle kalın. 🙂